86 Inch Interactive Flat Panel with Built-in Speaker and 1920x1080 Resolution Digital Interactive Whiteboard
Product Details:
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | Shareme |
| Certification: | CE,ROHS |
| Model Number: | SHM-BGDB86 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 |
|---|---|
| Price: | 1500$ |
| Packaging Details: | Cardboard boxes |
| Delivery Time: | 7-10days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 10000 |
|
Detail Information |
|||
| Accessories: | Pen/Remote Control/Cable | Audio Output: | Built-in Speaker/External Speaker |
|---|---|---|---|
| Brightness: | Varies | Connectivity: | Wired/Wireless |
| Display: | LED/LCD | Interface: | USB/HDMI/VGA/DP |
| Light Source: | LED/Fluorescent | Mounting: | Wall/Floor |
| Name: | Digital Interactive Whiteboard | Power Supply: | AC/DC |
| Resolution: | Varies | Size: | Varies |
| Software Compatibility: | Windows/MacOS/Android/iOS | Touch Technology: | Infrared/Capacitive/Resistive |
| Weight: | Varies | ||
| Highlight: | Conference Room 86 Inch Interactive Flat Panel,Smart 86 Inch Interactive Flat Panel,Smart Touch Screen Digital Whiteboard |
||
Product Description
Conference Room 86 Inch Interactive Flat Panel Smart Touch Screen Digital Whiteboard
86-inch Touch Screen Interactive Whiteboard Smart Flat Panel for School Teaching and Conference Rooms
Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Screen Size Options | 55'', 65'', 75'', 86'', 98-inch |
| PC Media Player | Windows |
| CPU | Intel I3-3110U |
| RAM | 4GB DDR III 1333 |
| HDD | 128GB SSD |
| Graphics | Integrated with CPU |
| WIFI | High quality WiFi module (802.11 B/G/N) |
| Operating System | Win7/8/10 options |
| Network Interface Card | 10/100/1000 Mbits/sec Ethernet LAN connectivity |
| Panel Type | LCD |
| Brightness | 450cd/m² |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Backlight Tube Life | 60,000 hours |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Response Time | 8ms |
| Maximum Resolution | 1920×1080 |
| Input Voltage | AC100~240V 50/60 HZ |
| Power Consumption | 90-150W |
| Standby Power Consumption | <5W |
| Work Temperature | 0-50℃ |
| Storage Temperature | -20-60℃ |
| Work Humidity | 10%-90% |
| Storage Humidity | 5%-95% |
| OSD Language | English/Chinese Multi-Language Supported |
| Speakers | OP-100 Dual channel amplified speakers for Stereo, 8Ω 5W |
Manufacturing Advantages
Direct Factory Pricing
We are the manufacturer offering factory-direct competitive pricing with extensive product sourcing capabilities.
Quality Control
Strict quality control system managed by professional QC teams to ensure product excellence.
Custom Packaging Service
Comprehensive custom packaging solutions for both inner packing and outer cartons designed to your specifications.
Want to Know more details about this product




