55 Inch Infrared Touch Screen Monitor Wall Mounted LCD Display with 10 Point Capacitive Touch
Product Details:
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | Shareme |
| Certification: | CE,ROHS |
| Model Number: | SHM-CMXS55 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 |
|---|---|
| Price: | 800$ |
| Packaging Details: | Cardboard boxes |
| Delivery Time: | 5-8 days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 10000 |
|
Detail Information |
|||
| Highlight: | Infrared Touch Screen Monitor Display,55 Inch Touch Screen Monitor Display |
||
|---|---|---|---|
Product Description
55-Inch Infrared Touch Screen Monitor with Wall Mount
High-Performance Display Specifications
| Display Specification | Details |
|---|---|
| Panel Type | 55" IPS LCD Screen (16:9 Aspect Ratio) |
| Native Resolution | 1920 × 1080 Full HD |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Viewing Angle | 85°/85°/80°/80° (Right/Left/Up/Down) |
Advanced Touch Technology
| Touch Feature | Specification |
|---|---|
| Touchscreen Type | 10-Point Projected Capacitive Touch |
| Touch Interface | USB |
Comprehensive Connectivity Options
Video Inputs
1× VGA, 1× HDMI, 1× DVI
Touch Interface
1× USB for Touch Functionality
On-Screen Display & Compatibility
| Feature | Details |
|---|---|
| OSD Controls | Brightness, Contrast Ratio, Auto Adjustment, H/V Position, Language Selection |
| Supported Operating Systems | Windows XP/7/8/10, Linux, Mac OS X, Android, Raspberry Pi |
Power & Environmental Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Power Supply | AC 100-240V External Power Adapter |
| Power Consumption | ≤120W |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Storage Temperature | -20°C to 80°C |
| Operating Humidity | 10% to 90% RH |
| Storage Humidity | 5% to 90% RH |
Package Contents
- 1× 55-inch Touch Screen Monitor
- Power Adapter
- VGA Cable
- HDMI Cable
- DVI Cable
- USB Touch Cable
- Optional Stand Available
- Packing: 1 piece per box, 2 pieces per carton
Industry Applications
Automated Systems & Smart Technology
- Intelligent self-service terminals
- Smart retail terminals and O2O devices
- Robotic equipment interfaces
Public Spaces & Transportation
- Subway stations, airports, and bus terminals
- Gas stations and toll collection points
- Bookstores, parks, and exhibition halls
- Stadiums, museums, and convention centers
- Ticket agencies and lottery centers
Commercial & Retail Environments
- Supermarkets and large shopping malls
- Chain stores and exclusive agencies
- Star-rated hotels and restaurants
- Travel agencies and pharmacies
Financial & Service Institutions
- Banks, securities, and insurance companies
- Pawnshops and financial service centers
- Telecommunications and post offices
- Hospitals and educational institutions
Real Estate & Professional Spaces
- Apartments, villas, and office buildings
- Commercial properties and model rooms
- Property brokerage offices
Entertainment & Hospitality
- Movie theaters and fitness centers
- Country clubs and social clubs
- Bars, cafes, and internet cafes
- Beauty salons and golf courses
Want to Know more details about this product






