46 Inch 0.88mm Ultra Narrow Edge LCD Splicing Wall with 500cd/m2 Brightness and Wall-mounted Installation
Product Details:
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | Shareme |
| Certification: | CE,ROHS |
| Model Number: | SHM-PJ5588 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 |
|---|---|
| Price: | 600$ |
| Packaging Details: | Cardboard boxes |
| Delivery Time: | 8-10days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 6000 |
|
Detail Information |
|||
| Brightness: | 500cd/m2 | Color Gamut: | 72% |
|---|---|---|---|
| Contrast Ratio: | 5000:1 | Control Method: | Remote Control |
| Input Interface: | HDMI, DVI, VGA | Installation Method: | Wall-mounted |
| Output Interface: | Audio | Power Consumption: | 150W |
| Product Size: | 1220*715*90mm | Product Type: | LCD Splicing Wall |
| Product Weight: | 30kg | Resolution: | 1920*1080 |
| Response Time: | 8ms | Screen Size: | 55 Inch |
| Viewing Angle: | 178° | ||
| Highlight: | 46 Inch Industrial Splicing Screens,0.88mm Industrial Splicing Screens,Wall Mounted LCD Video Wall Panel |
||
Product Description
46 Inch 0.88mm Industrial Splicing Screens Wall Mounted LCD Video Wall Panel
Professional LCD Video Wall Display
Ultra-narrow edge industrial panel designed for seamless video wall applications with advanced features for professional display environments.
Key Features
- Fully silent industrial fan with automatic temperature control
- Advanced 3D processing with noise reduction, filtering, and deinterlacing
- Large screen splicing capability for healthy, easy-to-use installations
Technical Specifications
| Size | 46 inch |
| Display Size | 1018.6mm × 573.4mm |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| LCD Panel Brand | LG/BOE |
| Physical Bezel | 0.88mm/1.7mm/1.8mm/3.5mm |
| Display Ratio | 16:9 |
| Brightness | 500-700 cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 3500:1 |
| Color Depth | 16.7M (8bit) |
| Viewing Angle | 89°/89°/89°/89° (CR≥10) |
| Response Speed | 8ms |
| Uniformity | 75% |
| HDMI Input | 1 × HDMI IN |
| DVI Input | 1 × DVI IN |
| VGA Input | 1 × VGA IN |
| USB Port | 1 × USB |
| RS232 Control | 1 × RS232 IN / 2 × RS232 OUT |
| Working Voltage | AC 110V/220V 50/60Hz |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20-50°C |
| Relative Humidity | 10-80% RH (without condensation) |
| Service Life | 50,000 hours |
Frequently Asked Questions
Why choose our company over other suppliers?
Shenzhen Shareme Electronic Technology Co., Ltd. specializes in intelligent interactive whiteboards, digital signage, advertising players, video walls, and touch screen kiosks. With our own design team and CNC machinery, we offer comprehensive custom design support and manufacturing capabilities.
What are your shipment terms and delivery times?
Delivery and production times vary based on order size. Please note that production delays may occur, potentially adding 3-7 working days before shipping. Seasonal factors may also affect delivery schedules.
Can I apply to be your agent?
Yes, we welcome agent applications and seek long-term business partnerships.
Want to Know more details about this product



