55 Inch Capacitive Interactive Touch Screen Table with 500 cd/m2 Brightness and 10 Touch Points
Product Details:
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | Shareme |
| Certification: | CE,ROHS |
| Model Number: | SHM-TABL55 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 |
|---|---|
| Price: | 1200$ |
| Packaging Details: | Cardboard boxes |
| Delivery Time: | 7-10days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 5000 |
|
Detail Information |
|||
| Brightness: | 500 Cd/m2 | Connectivity: | Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB |
|---|---|---|---|
| Contrast Ratio: | 3000:1 | Dimensions: | 1400 X 800 X 700mm |
| Display Resolution: | 1920 X 1080 | Memory: | 4GB RAM |
| Operating System: | Windows 10 | Power Supply: | AC 100-240V |
| Product Name: | Interactive Touch Screen Table | Response Time: | 8ms |
| Screen Size: | 55 Inch | Storage: | 128GB SSD |
| Touch Points: | 10 Points | Viewing Angle: | 178° |
| Weight: | 50kg | ||
| Highlight: | Capacitive Interactive Touch Screen Table,55 Inch Interactive Touch Screen Table |
||
Product Description
55 Inch Capacitive Interactive Touch Screen Table Glass
55-inch Capacitive Touch Screen Table Coffee Table Glass Game Interactive Table
Premium Features
- Industrial-grade paint technology - Smooth, uniform finish with waterproof, dustproof, and anti-dust properties
- Comprehensive software suite - Variety of stable and reliable applications
- Latest 4G digital multimedia processor technology for exceptional visual performance
- Ultra-high-fidelity stereo sound system for pleasant audio experience
- Ultra-thin, ultra-light hardware casing with delicate and beautiful design
Technical Specifications
| Display Specifications | |
|---|---|
| Panel Size | 55" TFT-LCD |
| Display Area | 1210×680mm |
| Maximum Resolution | 3840×2160 |
| Brightness | 500 nits |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Viewing Angle | 178°/178° |
| Response Time | 5 ms |
| Lifespan | 60,000 hours |
| Input/Output Connections | |
| USB Ports | 4 |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| LAN | 1 |
| Audio Input | 1 (L/R) |
| Audio Output | 1 (L/R) |
| Speakers | 2×15W (9 ohm) |
| Touch Panel | |
| Touch Technology | IR/Capacitive Touch |
| Positioning Accuracy | ±2mm |
| Transmittance | 92% |
| Hardness | 7H |
| Touch Points | Double Point/Multi-point (Optional) |
| Response Time | 10ms |
| Output Resolution | 4096×4096 |
| Lifespan | Single point over 600 million touches |
| Power Specifications | |
| Power Supply | AC100V~240V, 50/60Hz |
| Maximum Power Consumption | 280W |
| Standby Power Consumption | 0.5W |
| Environmental Specifications | |
| Operating Temperature | 0°C~50°C |
| Storage Temperature | -10°C~60°C |
| Operating Humidity | 20%~80% |
| Storage Humidity | 5%~95% |
| Computer Specifications | |
| Main Chipset | Intel H61 |
| CPU Options | Intel i3, i5, i7 |
| System Bus Frequency | 800/1066/1333 MHz |
| Graphics Card | Integrated |
| Audio Card | Integrated AC97 |
| Network Card | Integrated 10/100/1000M adaptive |
| Memory | 2G DDRIII (maximum 4G) |
| Hard Disk | 320G SATA |
| WiFi | Included |
| Bluetooth | Optional |
Ordering Information
- Payment Terms: T/T, 35% deposit before production, 65% balance before delivery
- Production Lead Time: 10-50 pcs: 20 days, 50-100 pcs: 35 days
- Sample Delivery: Available within 3 days
- Shipping: Freight quoted upon request
- Shipping Port: Shenzhen, Hong Kong
- Discounts: Available based on order quantities
Want to Know more details about this product




