32 Inch Capacitive Touch Screen Monitor with 1920x1080 Resolution LCD Display
Product Details:
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | Shareme |
| Certification: | CE,ROHS |
| Model Number: | SHM-BGGK32 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 |
|---|---|
| Price: | 500$ |
| Packaging Details: | Cardboard boxes |
| Delivery Time: | 5-8 days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 10000 |
|
Detail Information |
|||
| Aspect Ratio: | 16:9 | Brightness: | 250 Cd/m2 |
|---|---|---|---|
| Color Depth: | 16.7M | Color Gamut: | 72% NTSC |
| Contrast Ratio: | 1000:1 | Display Resolution: | 1920 X 1080 |
| Operating System: | Windows/Linux/Android | Power Consumption: | 18W |
| Power Supply: | DC 12V | Response Time: | 5ms |
| Screen Size: | 15.6 Inch | Touch Interface: | USB |
| Touch Points: | 10 Points | Touch Screen Type: | Capacitive |
| Viewing Angle: | 178° | ||
| Highlight: | Industrial Touch Screen Monitor Display,Touch Screen Monitor Display 32 Inch,1920x1080 Industrial LCD Touch Screen Monitor |
||
Product Description
Industrial LCD Touch Screen Monitor Display
32-inch infrared frame touchscreen LCD display with 1920×1080 resolution, designed for demanding industrial applications with reliable performance and long-term durability.
Display Specifications
| Panel Size | 32 inch LED Touch Screen Monitor |
| Display Area | 697.6 × 391.5mm |
| Standard Resolution | 1920 × 1080 |
| Number of Colors | 16.2 Million |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Response Time | 5ms |
| View Angle | Horizontal: 160° Vertical: 140° |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
Connectivity & Power
| Video Input Format | Analog RGB |
| Connectors | VGA / HDMI for video signal USB for touch |
| Frequency | 30~80KHz / 60~75Hz |
| Power Supply | External: 100 to 240V (DC 12V) |
| Power Consumption | Maximum 50W |
Touch Technology
| Touch Model | Capacitive Touch |
| Touch Interface | USB |
| Touch Response Time | 2ms |
| Touch Validity | >1,000,000 touches |
Environmental Specifications
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C |
| Operating Humidity | 20% to 80% RH |
| Storage Humidity | 10% to 90% RH |
Physical Specifications
| Net Weight | 18.0 kg (including stable metal base) |
| Gross Weight | 20.5 kg (including stable metal base) |
| Lifespan | 50,000 hours |
Mounting Options
- Wall brackets for wall-mounting (VESA 75mm & 100mm compatible)
- Stable metal base for desktop support
OSD Controls
AUTO, +, POWER, -, MENU with adjustment for brightness, contrast ratio, auto adjustment, phase position, clock, languages, function, installation, and reset.
Compatibility & Support
| Operating Systems | Windows, Linux, Android |
| Warranty | 3 years with spare parts provision |
Industrial Applications
Business Institutions
Financial Institutions
Public Services
Public Places
Real Estate
Entertainment Venues
Want to Know more details about this product





