43 Inch Capacitive Touch Screen Board with 1920x1080 Resolution All In One Interactive Information Kiosk
Product Details:
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | Shareme |
| Certification: | CE,ROHS |
| Model Number: | SHM-WSDN043 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 |
|---|---|
| Price: | 600$ |
| Packaging Details: | Cardboard boxes |
| Delivery Time: | 7-10days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 10000 |
|
Detail Information |
|||
| Accessories: | Keyboard, Mouse, Printer | Brightness: | 350cd/m2 |
|---|---|---|---|
| CPU: | Intel I3/i5/i7 | Color: | Black |
| Contrast Ratio: | 1000:1 | Display: | LCD |
| Interface: | USB, HDMI, VGA | Material: | Metal |
| Memory: | 4GB/8GB/16GB | Resolution: | 1920*1080 |
| Size: | Customized | Storage: | SSD/HDD |
| System: | Android, Windows | Touch Screen: | Capacitive |
| Viewing Angle: | 178° | ||
| Highlight: | 43 Inch Digital Touch Screen Board,Interactive Digital Touch Screen Board,Interactive Digital Information Kiosk |
||
Product Description
43 Inch Digital Touch Screen Board - All In One Interactive Information Kiosk
Advanced Interactive Kiosk Features
This 43-inch capacitive touch kiosk combines advanced technology with robust construction for reliable public information display applications.
- 10-point infrared touch screen technology
- Shockproof and dustproof construction
- Built-in WiFi connectivity
- Multiple signal interface compatibility
- Aluminum alloy body with front access touch frame
- Security locking system for theft prevention
Technical Specifications
| LCD Panel Specifications | |
| Diagonal Size | 43 inch |
| Panel Brand | SAMSUNG, LG, AU (A Grade) |
| Panel Type | TFT-LCD S-PVA |
| Resolution | 1920 × 1080 (FHD) @60hz |
| Brightness | 350cd/m² |
| Viewing Angle | 178°/178° (horizontal/vertical) |
| Visible Area | 941.12(W)×529.4(H) mm |
| Response Time | <8ms |
| Lifespan | >60,000 hours |
| Touch Technology | |
| Touch Specification | Capacitive/infrared touch frame |
| Glass Type | 4mm tempered glass |
| Touch Points | 10/20 touch points |
| Touch Force | Zero pressure touch |
| Power Supply | |
| Input Voltage | AC100-240V~(+/-10%), 50/60Hz |
| Power Consumption | 95W (typical) |
| Environmental Specifications | |
| Operating Temperature | 0℃~50℃ |
| Operating Humidity | 20%~80% (non-condensing) |
| Storage Temperature | -20℃ ~ 60℃ |
| Storage Humidity | 10%~90% (non-condensing) |
Frequently Asked Questions
What is your guarantee period?
We provide a 1-year quality guarantee from the purchase date, excluding human damage and force majeure factors. Machines must be used under normal circumstances. Beyond the guarantee period, we offer maintenance services and technical support (hardware and other charges apply).
How can I pay for the order?
Payment options include T/T, Western Union, PayPal, Escrow, and Credit Card. Sample orders require 100% payment in advance. Bulk orders require 30% deposit with balance due before pickup or shipment.
Why Choose Us?
Experience
10 years specializing in LCD displays with CE, FCC, and RoHS certified products
Service Quality
Fast communication and 24-hour online support with guaranteed quality policy
Quality Assurance
A-grade LCD panels from Samsung, LG, CHIMEI, and AUO with 100% quality inspection
Competitive Pricing
Factory-direct pricing offering brand quality at 10% lower market prices
Want to Know more details about this product



